Akdeniz

Bu yazımızda size deniz, kum ve güneş denildiğinde akıla ilk gelen yer olan Akdeniz’i tanıtacağız. İşte sizler için derlediğimiz Akdeniz gezi rehberimiz…

Ülkenin Akdeniz kıyıları Turkuaz deniz güneş ve mavi gökyüzüyle eşanlamlıdır ve antik kalıntılar yönünden zengindir ilk başta Helenler tarafından koloniler kurulmuş sonra da Roma yönetimine geçmiş olan bölgede iyi korunmuş Klasik dönem ören yerleri bulunur. Ancak Hititler, Selçuklular Osmanlılar, Ermeniler hatta haçlılar da bu kıyılar da belirgin izlerini bırakmışlardır.

Fethiye ile Antalya arasındaki bölge kimi bir kaide üzerinde duran kimi ve kayalara oyulmuş mezarları yer yer göze çarpan Lykia uygarlığına sahne olmuştur. Pınara Myra ve Ksanthos gibi kent kalıntılarında Lykia uygarlığının ne denli gelişmiş olduğuna tanık olabilirsiniz

Akdeniz bölgesinin önemli bir kapısı olan Antalya soluk kesici konumu ve eski Kaleiçi bölgesi ile öne çıkar burası aynı zamanda pisidia’nın başkenti termesson’un bir dağın yükseklerinde yer alan romantik harebeleri ile Perge ve aspendostaki anıtsal roma kalıntılarını ziyaret etmek için de iyi bir üstür.Apollon ve athena tapınaklarıyla Side göz kamaştırıcı günbatımları ünlüdür.

Antakya’daki aziz Petrus mağarası ve aziz Paulus’un Tarsusda ki kuyusu havarinin doğduğu yer bölgenin kültürel ve dinsel çeşitliliğinde Hıristiyanlığın oynadığı rolü anımsatır.

Hatay’ın Fransız himayesinde geçirdiği dönemden geriye yerel mimari alanında Avrupa sömürge mirasın’ın örnekleri görüşmeye değer Akdeniz bölgensin bu köşesi arap Suriye etkisinin belirgin olduğu çok kültürlü İskenderun ile antik çağın Orontesrini barındırır. Antakya ayrıca roma dönemi mozaikleriyle ünlüdür.

BATI AKDENİZ KIYISINI GEZİYORUZ

Küçük Anadolu platosundan Toros dağlarıyla ayrılan Akdeniz kıyısı aralarında yer yer verimli alüvyon ovaları bulunan kimi zamanda kıyıları kumlu plajlarda süslenmiş sarp kayalılar ve burunlarla sarılmıştır. Anadolu’nun zenginliğine zenginlik  katan uygarlıklar bölge boyunca gerek kentlerde ve limanlarda gerekse yollarda ve ırmaklarda izlerini bırakmışlardır.Kendi ayak izlerinizi de bırakmak istiyorsanız günümüzde dünyanın en güzel doğa yürü

yüşü rotalarından biri olarak görülen ve Fethiye ile Antalya arasında uzanan lykia yolu boyunca yürüyebilir ya da geleneksel göletlerinden biriyle mavi yolculuk yapabilirsiniz.

NASIL GİDİLİR?

Antalya bayındır uluslar arası havaalanı ile belli başlı Avrupa kentleri arasında aktarmasız seferler düzenlenmektedir.Burada kıyıya paralel uzanan anayollar ile doğu ve batı yönlerine gidilebilir.Bölünmüş yollar çoğu yerde sarp kayalık geçitlerin etrafında dolanır. Buralardan görülen manzaralar etkileyici olsa da virajlı yollarda dikkatli olmakta fayda var çoğu turistik yere otobüs ve dolmuşla kolaylıkla ulaşılabilir.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: