Amasra Gezi Rehberi

Bu yazımızda size deniz, kum ve güneş denildiğinde akıla ilk gelen yer olan Akdeniz’i tanıtacağız. İşte sizler için derlediğimiz Amasra Gezi Rehberimiz..

Sevimli bir ilçe olan Amasra Bartın’a 15km uzaklıkta yer alır.Kent İÖ 6.yüzyılda Sesamus halkı da Megaralılar adıyla anılırdı. 9.yüzyıla gelindiğinde ise Amasra bir piskoposluk olabilmek için yeterince önem kazanmıştı. Daha sonra Arap istilacıların tahrip ettiği kent 12 yüzyılda Cenevizliler tarafından yeniden kurulmuştur.Cenevizliler Amasra’nın kendilerine sağlayacağı ticari avantajları fark ederek kale ve limanı Bizanslılar’dan kiraladılar Cenevizler’in 14 yüzyılda yaptıkları iki kale g

nümüzde de görülebilmektedir.Kalelerden biri ana limana hakimken geriye sadece küçük bir kulesinin kalıntısı kalmış olan diğer kale hemen liman ağzındadır.Amasra 1460 yılında Osmanlı egemenliğine girmiştir.

Daha önce bir Bizans kilisesi olan Fatih Camisi ve 19 yüzyıldan kalma İskele Camisi ilçen in ilgi çekici  yerlerindendir. Bizans surlarının bazı kısımları ve limandaki Roma köprüsü hala ayaktadır.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: