Ankara Gezi Rehberi

Ankara’yı ilk görenler, modern kent merkezi ile eski Ankara bölgesi arasındaki çarpıcı zıtlığı hemen fark ederler. Yeni idari merkez geniş, ağaçlık bulvarlar, yeşil parklar, güzel büyükelçilik binaları, devlet binaları ve üniversitelerden oluşurken, eski kem merkezinin bazı bölgeleri, özellikle de Kale çevresindeki bazı sokaklar, sade ve geleneksel görünümüyle dikkat çeker. Ankara’nın modern bölümüne, antik ve modern kavramlarının kaynaşmasını simgeleyen Anıtkabir hâkimdir.

Kale

Bizans döneminden kalan Kale, Ankara’nın kuzey bölümüne hâkimdir. Surların iç kısmında derme çatma ahşap evler, çeşitli lokantalar ve halı dükkânlarının yanı sıra, antikalar ve koleksiyonculara uygun eşyalarla dolu eskiciler bulunur. Salman Sokak ya da Bakırcılar Sokağı, adına uygun olarak, eski ve yeni her çeşit bakır eşya bulabileceğiniz ideal bir yerdir. Burada ucuza süs eşyaları bulabilseniz de, gerçek antika parça bulmak kolay olmayabilir.

Gençlik Parkı

Ulus’un hemen güneyindeki Gençlik Parkı, Ankara’nın en hareketli parklarından biridir. Kapsamlı bir yenileme yapılmış parkta fıskiyeli küçük bir göletin yanı sıra, gölete bakan masalarına semaverle çay servisi yapan birkaç hoş çay bahçesi vardır. Lunapark, stadyum, tenis kortları ve bir yüzme havuzu da parkın diğer imkânları arasındadır.
Cumhuriyet Bulvan’nın diğer  tarafındaki güzel Kore Parkı, Kore Savaşı’nda (1950-54) Türk askerlerinin üstlendiği önemli rolün anısını yaşatır. Burada yer alan 45 m yüksekliğindeki Paraşüt Kulesi, eskiden, bu yükseklikten atlamaya hevesli gençlerden rağbet görürdü.

Açık Hava Buharlı Lokomotif Müzesi

Ankara Gar yakınındaki bu etkileyici açık hava müzesi, buharlı lokomotif meraklılarına hitap eder. Bu müze, gar içindeki Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) Müzesi ile karıştırılmamalıdır.

Atatürk’ün, Adolf Hitler’in armağan ettiği şahsi tren vagonu, gar Anıtı binasının yanında görümeyebilir. Ray hatlarının sol tarafında geniş bir alan üzerinde sergilenen dev buharlı lokomotifler arasında, II. Dünya Savaşı sırasında Rus işgali sırasında kullanılan eski Alman lokomotifleri de bulunur. Eğer gittiğiniz zaman müze kapalı olursa, gar binasındaki TCDD personelinden müzeyi açacak birini göndermelerini rica edebilirsiniz.

 Anıtkabir

Ankara’nın en etkileyici yeri olan Anıtkabir, kentin batı bölümüne hâkim olan Anıttepe’de  yer alır. Yapımına 1944 yılında başlanan Anıtkabir 1953 yılında tamamlanmıştır. Anıtkabir’e giden Aslanlı Yol’un iki yanında İki aslan heykeli sıralanmıştır. Tören  Meydanı’ndan  başkamaklarla çıkılan  Mozole’nin bronz kapılarından, yabancı devlet adamları ve her kesimden çok sayıda yurttaşın büyük öndere saygılarını sunmaya geldikleri mermer kaplı Şeref Holü’ne girilir.

İkinci cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün lahti ise Mozole’nin karşısındadır. Yan taraftaki salonda Atatürk’ün kullandığı eski arabalar bulunurken, yıllar boyunca  yabacı ülke devlet başkaları tarafından Atatürk’e sunulan hediyeler ve şahsi eşyaları da burada sergilenir.

Kocatepe Camisi

Kocatepe Camisi, Ankara’nın en göze çarpan yapılarından biridir. Dünyanın en büyük camilerinden biri olan Kocatepe Camisi. İstanbul’daki Sultanahmet Camisi’nin dört minareli bir kopyasıdır. Caminin altında modern alışveriş merkezi Beğendik ve büyük bir otopark vardır.

Atatürk Bulvarı

Ankara’nın gözde bulvarı eski Ankara ile Cumhurbaşkanlığı Köşkü ve Bakanlıklar semti tasında bağlantı sağlar. Bulvar üzerinde Kızılay’ın ilk genel merkezi ve Türkiye’nin ilk çok-katlı mağazası olan Gima da yer alır.

 Kavaklıdere ve Çankaya

Ankara’nın varlıklı kesime hitap eden alışveriş bölgeleri, diplomatik çevreler ve üst düzey devlet yetkililerine de seslenir. Bu bölgelerin en gözde olanlan Kızılay’ın güney tarafındaki Kavaklıdere ve Çankaya semtleridir.

Yabancı ülke büyükelçiliklerinin çoğu buradadır. Atatürk Bulvarı’na paralel olarak uzanan Tunalı Hilmi Caddesi’nden güneye devam edildiğinde, Kuğulu Park ve Cinnah Caddesi’ne ulaşılır.

Her iki cadde de şık butiklerin yoğun olduğu yerlerdir. Kuğulu Park yakınlarındaki Karum, güzel bir alışveriş merkezidir. Burada genellikle ünlü markalar bulunur.

Atakule

Atatürk Bulvarı Çankaya Caddesi’nde sona erer. Bu işlek caddeden aşağıya doğru kısa bir mesafe ötede, Botanik Bahçesi’ne bakan etkileyici Atakule ve alışveriş merkezi bulunur. 125 m yüksekliğindeki kulenin üzerinde yer alan döner restorandan, hava elverişli olduğunda, kentin güzel manzaraları görülür.

 Cumhurbaşkanlığı Köşkü 

Formel bir bahçe içinde yer alan Cumhurbaşkanlığı konutu, halka açık olmasa da, ziyaretçilerin arazi içinde bulunan ve bugün bir müze olan Atatürk’ün evini görmeleri mümkündür. Atatürk buraya 1921 yılında taşınmış ve ülkenin gelecek yıllar için hedeflerini burada belirlemiştir. Ciddi bir atmosferin hâkim olduğu evin zemin katı klasik Osmanlı üslubunda döşenmişken, üst kattaki odalar Atatürk’ün yaşam tarzını ve kişisel zevklerini yansıtır.

Atatürk Orman Çiftliği

Ankara’daki parkların çoğu, Cumhuriyet’in ilk yıllarında, park ve doğal rekreasyon alanlarının ülke mirası içinde önemli bir yer tuttuğunu düşünen Atatürk’ün isteği üzerine kurulmuştur.

Ankara kent merkezinin hemen batısında yer alan Atatürk Orman Çiftliği, kentin kargaşa ve gürültüden uzak huzurlu ve sakin köşelerden biridir ve çocuklu aileler için ideal bir mekândır. Gezmek ve hoşça vakit geçirmek için, Atatürk’ün Selanik’te çocukluğunun geçtiği evin bir kopyasını gezebilir; ağaçlık geniş alanlarda dinlenebilirsiniz. Çevredeki restoranlar, özellikle

hafta sonlarında bir şeyler atıştırmak İsteyenlerin gözdesidir.

Atatürk Orman Çiftliği’nde (AOÇ) satılan dondurma, yoğurt, süt ve et ürünleri çiftlikte üretilir. Burada bir de bira fabrikası bulunur.

Çiftliğin yanından geçen bir demiryolu hattı vardır. Atatürk Orman Çiftliği’ne gelmenin en uygun yolu banliyö trenine binip Gazi istasyonunda indikten sonra biraz yürümektir.
AOÇ’den bir tabela

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: