Ankara ve Batı Anadoluyu Geziyoruz

Bu yazımızda size deniz, kum ve güneş denildiğinde akıla ilk gelen yer olan Akdeniz’i tanıtacağız. İşte sizler için derlediğimiz Ankara ve Batı Anadolu  gezi rehberimiz…


Ankara ve Batı Anadoluyu GeziyoruzÜlkenin orta Anadolu düzlüklerinde tüm modernliğiyle yükselen işlek başkenti Ankara kimilerine göre biraz ruhsuz ve soğuktur.Atatürk kenti 1923 yılında başkenti olarak seçtiğinde batılılaşma yolundaki kararlığıyla yeni bir kent yaratmak üzere alman mimar hermann janseni görevlendirmiştir.Bugün Ankara kusursuz müzeleriyle çok sayıda turist çekmektedir.

Ankara da ki dünyanın en büyük Hitit antik eserleri koleksiyonunu içeren muhteşem Anadolu medeniyetleri müzesi mutlaka görülmelidir. Hitit uygarlığı  İÖ iki bin yıl da orta Anadolu da gelişti ve bir süre için antik mısıra rakip oldu Mükemmel oyma rölyefler ve heykeller hakkında nispeten az şeyin bilindiği bir uygarlığın ilgi çekici resmini gözler önüne serer.Anıtkabir ise büyük önder Atatürk’ün ölümsüzlüğünün kalıcı bir simgesidir.

Ankara’ya batıdan ulaşan yol çıplak ve düzlük bozkırlardan geçer kurutuluş  savaşı sırasında yunan ordularının doğu yönünde ulaşabildiği son nokta olan Polatlı yakınlarında eski Firgya krallığının başkenti ve efsanevi kral Midas’ın sarayının yeri olan Gordion bulunur Ankara’nın kuzey batısında ormanların ve Kızılcahamam ulusal parkının termal kaynaklarının arasından devam eden yol daha renklidir.Eskişehir ve Afyonun’ dan içeren bölgenin büyük kısmı çıplak ve karaçtır. Sazlıkların ve bataklıkların barındırdığı çeşit çeşit kuşlarıyla göller bölgesi buradan sonra bir vaha gibi kucak açar eğirdir gölü hiç bozulmamış bir tatil beldesidir.

Kütahya varlığını bugün de önemli bir geçim kaynağı olan muhteşem çinicilik geleneğine borçludur.

Konya orta Anadolu’nun kültür yönünden en zengin kentidir.Kent Selçuklu  mimarisi ve Mevlevi dervişlerinin yeri olan etkileyici Mevlana müzesi sayesinde ülkenin en çok ziyaretçi çeken yerlerinden biridir.Konya’daki Karatay müzesinde önemli bir çini koleksiyonu sergilenmektedir.

ANKARA VE BATI ANADOLUYU GEZİYORUZ

Batı Anadolu biraz kasvetli ve donuk görünse de geniş bozkırları birbirinden uzak yerleşim yerleri ve gölleriyle ziyaretçilere pek çok şey sunar Burası aynı zamanda Türkiye’nin yönetim  merkezinin bulunduğu yerdir modern Başkent  Ankara’nın  ülkenin diğer kısımları ile mükemmel ulaşım bağlantıları  vardır. Ve ken

t bölgeyi gezmeye başlamak için iyi bir noktadır.Anadolu Selçuklarının başkenti olan Konya’nın güney doğusunda dünyanın ilk kentsel yerleşimi Çatal Höyük yer alır.

NASIL GİDİLİR

Ankara’nın hava alanı uluslar arası Esenboğa hava limanıdır ve İstanbul ile arasında TEM  otoyolu uzanır Isparta burdur ve afyon gibi kentlere de çift şeritli geniş yollarda bağlanır Engebeli bölgelerdeki yollarda sadece rampa çıkan araçlara ayrılmış üçüncü bir şerit daha varıdır.Konya’ da İstanbul’a günlük uçuşlar düzenlenen bir hava alanı bulunur Isparta havalanın da İstanbul seferleri haftalıktır Şehirler arası otobüsler konforludur ve küçük yerler arasındaki seferler sıktır.İstanbul dan trenle Eskişehir Kütahya ve Burdur’a gidebilir.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: