Arabanız ile uzun yolla çıkıyorsanız size 10 özel tavsiye

Yolculuk  öncesi stresinizi en aza indirmek için tatilolsun.com ekibi olarak sizlere özel hazırladığımız tavsiyelere yolculuk öncesi bakmanızı tavsiye ederiz.Araba ile uzun yola çıkmak her insan da ayrı bir heyecan yaratır mutlak ! Hele bir de gideceğiniz yer hiç görmediğiniz merak ettiğiniz bir yeri ise heyecan iki ye katlanır.  Uzun yol için araba hazırlık stresini saymazsak araba yolcuları yolculukların en keyifleri arasındadır.

  1. Arabanız ile uzun yolla çıkıyorsanız size 10 özel tavsiyeArabayı mutlak kontrol edin

Uzun yolculukta kötü bir sürpriz ile karşılaşmak istemiyorsak mutlaka araba ile ilgili genel kontrolü yapmamız gerekir. Arabanın lastiklerine, motorun yağ ve su oranına, klima durumuna, direksiyona ve gaz pedalı gibi hayati önem taşıyan unsurları kontrolden geçirmemiz gerekir.  Ayrıca olası kötü olaylar için de bir kriz yönetimi planı da oluşturmayı unutmayın. Bunun için bir bilir kişiden yolculuk öncesi bilgi almada fayda var. Mesela arabanın hararet durumunda ne yapmamız gerektiğini bilen bir kişiden öğrenmemiz gerekir. Hı unutmadan arabanın tekeri patladığında nasıl değiştiğini de sormayı unutmayın.  Aileniz veya sevdiklerinizin can ve mal güvenliği için önemli unsurlardır bunlar.

  1. Güzel bir şarkı listesi hazırlayınArabanız ile uzun yolla çıkıyorsanız size 10 özel tavsiye

Uzun yolda müzik dinlemek ayrı bir keyif verir insana. Öyle ki bazı şarkılar vardır ki sadece uzun yol için yazılmıştır. Bazı zamanda sürekli dinlediğiniz bir sanatçının şarkısı bile uzun yolda başka gelir kulağa. Yola çıkmadan önce kendinize bir şarkı listesi oluşturun. Bunu ister kendiniz oluşturun. İsterseniz internetden hazır listelerden edinin.  Listeyi de iki’ye ayırmayı unutmanın. Gece hareketli, gündüz klasik seçimleriniz olabilir. Malum uyku durumu mazallah.

 

  1. Arabanız ile uzun yolla çıkıyorsanız size 10 özel tavsiyeKarınızın acıkacağını unutmayın

Sair zamanda yiyemediğiniz abur cuburları yemenin tam vakti. Çünkü sürekli durarak yemek molası verme gibi bir lüksünüz yada açık olarak bulabileceğiniz bir mekan olmayabilir. Çikolata ve cips gibi atıştırmalıklar bizce güzel bir tercih. Termosa ister çay koyun, isterseniz sıcak su koyun yol boyu çay, kahve keyfi yapın.

 

  1. Alternatif giyeceklerinizi yanınıza alınArabanız ile uzun yolla çıkıyorsanız size 10 özel tavsiye

Yolculuk esnası boyunca farklı iklim geçişleri yaşayabilirsiniz. Çukurda olan bir yerden geçerken terleyebilir,  rakım değeri yüksek bir yerden geçebilirken üşüyebilirsiniz. Bu sebeple yanınızda bir hırka bulundurmada fayda var. Sürekli klimanın açık olması hem sağlığınız hem de akaryakıt’ın hızlı bitmesi nedeniyle cebiniz açısından faydalı değil.

 

 

  1. Arabanız ile uzun yolla çıkıyorsanız size 10 özel tavsiyeAyakkabı ayağınızı sıkmasın

Yol boyu sürekli oturduğumuzdan ayaklarınız şişebilir bu da ayakkabınızın ayaklarınızı sıkmasına yol açabilir. Bu sebeple tavan kalınlığı olmayan, rahat ayakkabılar giymeniz de fayda var.

 

 

  1. Yol arkadaşınız mutlaka olsun

Yani bir co-pilotunuz olsun.  Şarkı listenizi yönetecek, şişe kapağını açacak ve sakızı kalıbında açacak bir yardımcı pilot mutlaka olmalıdır. Hem de sizinle sohbet ederek uyanık kalmanızı sağlar. Aynı zamanda gideceğiniz yeri bilmiyorsanız tabelaları takip ederek size yol göstersin.  Siz de farkında olmasanız da hız yaptığınızda sizi uyaracak, güvenliğinizi düşünecek bir yardımcı pilot her uzun yolculuk için şarttır.

  1. Mola vermekten çekinmeyinArabanız ile uzun yolla çıkıyorsanız size 10 özel tavsiye

Mola vermek sizin ve yanınızdakiler için mutlaka gerekli  uzun yol unsurlardan biridir. 900 km ve üstü yollar için en aşağı 5 kez mola verilmesi gerekmektedir. 10’a dakikalık molalar sizi gideceğiniz yere belki geç ulaştırabilir ama güvenliğiniz için önemli bir unsur. Vereceğiniz molaları hesaplayarak ona göre biraz erken çıkmanız verdiğiniz molaları tolere edebilir.

 

 

 

 

  1. Arabanız ile uzun yolla çıkıyorsanız size 10 özel tavsiyeÇok sık kahve için. Soğuk olabilir

Enerji  içeceği etkisinin de kaybolması ile birlikte vücudunuzda ciddi etkiler bırakıyor. Bu yüzden enerji içeceğini önermiyoruz. Yanınıza mutlaka soğuk kahve alın. Soğuk kahve hem lezzetli hem de sizi uyanık tutacak bir içecek. Ayrıca zararsız.  Tabi çok sık dediysek abartmamak lazım. Aksi takdirde mideniz bulanabilir.

 

 

  1. Navigasyon Şart

Yolu iyi biliyor olabilirsiniz ama bir tabela her şeyi alt üst edebilir.  Ya da sizin bilmediğiniz ya da aklınıza gelmeyen kestirme bir yol olabilir. Bir yerden geçerken o yerin meşhur yemeğini aklınıza getirebilir navigasyon. Teknolojinin nimetlerinden mümkün mertebe faydalanmanızda fayda var.

  1. Son olarak fotoğraf makineniz yanınızda olsun.

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte cep telefonları artık fotoğraf makinesi görevini görüyor. ama eğer profesyonel ya da yarı profesyonel bir makineniz varsa  yanınıza almayı unutmayın bence. Çünkü cep telefonlarının çekemediği yerleri bu makineler daha net bir şe

kilde çekebilir. Yolun size ne tip güzellikler getireceğini bilemezsiniz sonuçta. Hı bir yolda bir selfi de yapıp sosyal hesaplarınıza atmayı unutmayın…:)

Son ve en önemlisi aman ha sakın UYUMAYIN…

Şimdiden iyi yolcuklar…

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: