Aralık ayı Sonbahar tatil yerleri

Her mevsimin kendine göre güzellikleri var. Tatil denildiğinde çoğumuzun aklına her halde deniz, kum ve güneş gelir. Ama sonbahar ayları da tatil severler için güzel fırsatlar sunuyor.  Yazın acaba hangi tatil yöresine gitsem diye internete araştırma yapmaktan bu güzel tatil yöreleriniz gezmek için güzel bir mevsim sonbahar. Sizin için sonbahar dönemi için kesinlikle görmenizi tavsiye ettiğimiz yerleri derledik.

  1. Şile

İstanbul’daki şehir kalabalık ve gürültüsünden kendinizi uzaklaştırabileceğiniz en yakın yerlerden biridir Şile. Bölgede bulunan efsanevi kayalar, ceneviz kaleleri gezip görülmeye değer mekanlardan.  Yazın terk etmeye başladığı bu sonbahar aylarında kışa merhaba diyebileceğimiz Şile’de kayalıklara vuran dalga sesleri sizi farklı bir dünyaya götürecek.  Şile’ye gittiğinizde ormanda bisiklet kullanmayı ve kısa bir orman yürüyüşü yapmayı sakın unutmayın.

  1. İğneada

Sonbahar tatilleri için uğrak noktası İğneada.  Kırklareli sınırların içinde yer alan bu şirin kasaba bir cennet niteliğinde adeta.  Sınırları içinden yer alan Longoz ormalarında bir yürüyüş yapmak sonbahar aylarını değerlendirmek adına güzel bir fırsat.  Bir aşk tatili yapmak isterseniz salaş bir balık lokantasında yemek yiyerek güzel vakit geçirirken romantik dakikalarda geçirmeniz mümkün.  Unutmadan bir Türk filimi misali bir aşk dakikaları yaşamak isterseniz uçurtmanızı da yanınıza almanızı tavsiye ederiz. İğneada rüzgarları size baya bir yardım edecektir.

  1. Gökçeada

Ülkemizde güneşin en güzel battığı mekandır Gökçeada. Deniz kenarında otururken deniz kokusunun yanında kekik kokuları burnunuza gelecek, keçi sesleri size eşlik edecek.  Kısa bir tatil düşünenler için tavsiye ettiğimiz yerlerden biri değil Gökçeada. Uzun vadeli tatillerde tadınızı alabilirsiniz ancak bu adanın.  Burada bulunan rum köylerinde ev üretimi şaraplardan da tatmayı unutmayın.

  1. Bergama

Eski dönemlerde tıp merkezi olarak bilinen Bergama halen eski şifasını koruduğu düşüncesindeyim.  Sonbahar aylarında gidip görmeniz gereken önemli bölgelerden birisi. Şehirin gürültüsünden ve stresinden uzaklaşmak biraz huzur bulmak istiyorsanız Bergama’nın mistik kokusu sizi çağırıyor. Eski Helen uygarlıgında yapılan Asklepion Antik kentine doğru kutsal yol yürüyüşünü iyi bir seçenek olabilir.

  1. Şirince

İsmi kadar şirin olan İzmir’in bu güzel kenti ev şarapçılığı ile ünlenen bir dağ köyü.  Son dönemlerde geçim kaynakları arasına turizm eklenerek ek bir geçim kaynağı daha oluşmuş durumda.  Yaz aylarında daha kalabalık olan mekan sonbahar aylarında kalabalığında çekilmesi ile güzelliğini daha da belirgin hale getiriyor.  Ege yörelerinde meşhur olan sakızlı Türk kahvesinin burada içmenizi tavsiye ederiz.

  1. Datça

Gelincikleri ile nam salan bir yer Datça. Can Yücel eğer ki buraya aşık olduysa vardır bizce bir bildiği. Yazın çok kalabalık misafir ağırlayan Datça, sonbahar aylarında ey ayak kesilince size daha fazla bir vakit ayırıyor. Bu sebeple en güzel mevsimdir sonbahar ayı Datça için.  Kasım ayna kadar rahatlıkla denize girebileceğinizi düşünüyoruz bu aylarda. Akdeniz’in Eğe ile buluştuğu koylarda bir tekne turu yapmamanız için hiçbir sebep yok.

  1. Aralık ayı Sonbahar tatil yerleriKöyceğiz

Köyceğiz ne zaman şehir stresinden uzaklaşmak istediğinizde her zaman size kucak açan şirin bir tatil kasabasıdır.  Sonbahar aylarında bir başka güzelliğe bürünen bu şirin tatil mekanına yolunuz eğer sonbahar aylarında düşerse köyceğizin meşhur gölünde bir sandal keyfi yapmayı unutmayın.  Alternatif aktivite olarak da gölün çevresinde bisikletle bir iki tur atabilirsiniz. Kamp alanı olarak kullanabileceğiz bu şirin mekanı mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz.

8- Adrasan

Her halde şu ana kadar sayılan tatil mekanları kulağımıza üç aşağı beş yukarı yabancı değildir Ama Antalya’nın sınırları içinde bulunan bu yeni tatil mekanı yeni gözde tatil mekanı olma yolunda emin adımlarla ilerliyor.  Ağırlıklı olarak genç kesime hitap eden bir tatil mekanı gibi gözükse de her yaştan insanın rahatlıkla gelip huzur bulabileceği bir mekan.  Ekim ayında bile su sıcak olduğu için denize girmeniz mümkün.  Buraya kadar gelmişken Olimpos Antik Kentini gezmeyi ve Çıralı Yanartaş’ın doğal ateşi çevresinde şarap içme ayrıcalığı tatmayı unutmayın.

9- Silifke

Silifke diyince Mersin, Mersin diyince Silifke gelir akıllara ilk olarak. Gizemli kaleleri, merak uyandıran mağaraları ile hep kendi içine çekmiştir. Ekim ayı Silifke ayıdır. Ekim ayında buraya kadar gelmişken kanyon gezisi de yapmayı unutmayın.  Silifke’de ayrıca Mersin tantunisi ve de silifke’nin o meşhurrr yoğurdunu da yemeği unutmayın.

10- Kerpe

İzmir sınırları içinde yer alan mekan eski bir balıkçı kasabasıdır. Sonbahar mevsimini en güzel şekilde hissedebileceğiniz nadir mekanlardan biri.  Hırçın kayaların oluşturduğu sanat eseri kayaları da görmeniz gerekiyor.  Kerpe’ye  gitmişken uğrayacağız mekanlar arasında  Kerpe Miço Cennet koyu başı çeker. Kerpe’deki kayalıklar moda çekimleri için de kullanıldığı için sizde fotoğraf makinenizi götürmeyi unutmayın.

11.Yedigöller

Turuncu, yeşil ve kırmızının her tonunu rahatlıkla görebileceğiz cennet harikası yerlerinden biri Yedigöller. Yedigöllere ayak basar basar basmaz bastığınız yaprak hışırtısı size merhaba der. Ardından ağaçların gölle yansıması sizi mest eder.  Bu bahsedilen etkiyi ancak Bolu / Yedigöller’de bulabilirsiniz. Sonbahar ayı Yedigöller için adeta biçilmiş kaftan… Hele bir de yanınızda sevgiliniz varsa romantik dakikalar sizi bekliyor.

  1. Safranbolu

Tarih kokan evleri ile sizde kendinizi Safranbolu’da bir Osmanlı padişahı olarak göreceksiniz.  Sonbahar’da bu mistik kokulunu mekanı keşfetmek için güzel bir zaman.

Dipsiz göl çevresinde doğa yürüyüşü yapabilir ve gölün çevresindeki mağaraları gezebilirsiniz. Tatil bitimi bir kutu Safranbolu lokumu da almayı unutmayın.

  1. Şavşat

Bol yağış alan bir bölgede bulunan Şavşat, kullanılmaz hale gelmiş harabe evlerin bulunduğu yemyeşil bir tatil mekanı. Artvin sınırları içinde bulunan mekanın doğası sizi içinize çekecek.  Dikkat etmeniz gereken nokta sonbahar aylarında bu bölgenin çok fazla yağmur alması. Bu nedenle su geçirmez kıyafetler ve yağmurluk almanızda fayda var.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: