Behramkale

Bu yazımızda size deniz, kum ve güneş denildiğinde akıla ilk gelen yer olan Akdeniz’i tanıtacağız. İşte sizler için derlediğimiz Behramkale gezi rehberimiz…

Güzel Edremit Körfezi’nin kıyılarına sığınmış olan Assos’un 10 km açığında Midili adası yer alır Assos’un neden Küçük Asya’nın en güzel yeri olarak ün saldığını anlamak kolaydır.Assos Antik Çağ’da Platon’un öğrencisi Aristoteles’in İÖ 340 yılında burada bir felsefe okulu kurmasıyla ününün zirvesine erişmişti.KentİÖ2.yüzyılda sadece günümüzdeki İÖ6.yüzyıldan kalma Athena Tapınağı’nın Dor sütunlarını ve kaleyi değil 238m aşağıdaki Behramkale köyünü de kapsıyordu.

Aziz Paulus’un üçüncü yolculuğunu yaparken Assos’tan da geçtiği söylenir ve kentin adı Resullerin İşleri’nde geçer. Bizans İ

mparatorluğu’nun yıkılmasından sonra kentin ticaret geliri azalmış olsa da günümüzde bu cazip ve sakin belde kentin kargaşasından uzakta bir esin kaynağı arayan pek çok sanatçı ve aydını kendine çekmektedir.

Behramkale merkezine girilirken 14.yüzyıldan kalma güzel bir Osmanlı köprüsü fark edilir.Ayrıcı yine aynı dönemden kalma bir cami ile bir hisar vardır.Bunların tümü 1 murat tarafından yaptırılmıştır.Assos evleri üstü kemerli geçitlere ve balkonlara sahiptir ve her yerde rengarenk begonviller göze çarpar.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: