BEYAZIN AÇIK MAVİ İLE DANSI : PAMUKKALE

 

Çocukluğumdan beri onların adı Pamukşeyler. Yıllar sonra beni çocukluğuma döndüren beni yeniden güldüren yerdir Pamukkale.

 

 

 

 

Dünya’da böyle bir güzellik başka hiçbir yerde bulunmamaktadır. Beyazın açık mavi ile dansıdır travertenler.

Denizli’ye eşsiz bir anlam katar bu cennet. Kim demiş Denizli’nin denizi yok diye. Denizli kendi kendine boncuktan havuzlar yumurtluyor inci beyazı. Bazen unutuyor fırçalamaya dişlerini kararıveriyor sizlerin ayak izleriniz yüzünden. Lütfen pamuk şeylere zarar vermeyin. Ayağınızda ayakkabılarınızla yürümeyin üstünde mesela ya da ne bileyim yediğiniz içtiğiniz çöplerinizi asla atmayın. Nasıl kıyabiliyorsunuz ki kirletmeye bu cenneti. Lütfen ilerde çocuklarımıza bırakacağımız Pamukkalemizi kirletmeyin.

BEYAZIN AÇIK MAVİ İLE DANSI : PAMUKKALE

Bu eşsiz cennet, kaynak sularının kirecinden oluşmuş bir tepedir. Türkiye’nin en tanınmış doğa harikasıdır ve Denizli’dedir. Pamukkale 2700 metre uzunluğunda ve yüksekliği 160 metredir. Parlak beyaz rengiyle Pamukkale’yi 20 km uzaklıktan görmek mümkündür. Ayrıca Pamukkale de Antik Havuz, Antik Tiyatro, Arkeoloji Müzesi gezilmesi gereken yerlerdendir. Tepesinde antik Roma’dan kalma Hierapolis adlı kutsal antik şehir bulunur. 5-10 km yakınında Laodikya antik kenti bulunur. 5 km ilerisinde ise uluslararası bir termal merkez olan Karahayıt vardır.

Bazen düşünüyorum acaba travertenlerin üzerinde yürürken canları acıyor mu diye? Acaba diyorum kızıyorlar mı bize? Rahatsız ediyoruz biz onları, her biri inci tanesi gibi sanki kıpır kıpır hareket ediyor. Ayaklarımızla bastığımız mavi su sanki bize basma üzerime canım çok yanıyor der gibi. Suları çok sıcak 35 derece ile 100 derece arası değişen kaplıcalar var. Tanrı’nın bize sunduğu çok tarif edilemez bir güzellik. Kelimeler yetmiyor ki onları anlatmaya. Orada yürürken duyduğum heyecanımı anlatmak imkansız.

Kalp ritmimi değiştiriyor yaşadıklarım. Kıskanıyorum ben Pamukkalemi…

Çünkü herkes geliyor onu

görmeye, herkes dokunuyor, evet evet birazcık kıskanıyorum.

Ben her yıl görmeye gideceğim onu. Belki de her yıl büyüyecek inci beyazı havuzlar, belki beni unutacak o, ama ben Pamukşeyleri asla unutmayacağım.

Yazar / Gezgin : Tuğçe Tuna YILDIZ

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: