Çanakkale

Bu yazımızda size deniz, kum ve güneş denildiğinde akıla ilk gelen yer olan Akdeniz’i tanıtacağız. İşte sizler için derlediğimiz Çanakkale gezi rehberimiz…

ÇanakkaleÇanakkale Çanakkale boğazının 1.200 m genişliğindeki en dar noktasınd

a yer alır İÖ 450 yılında pers kralı kserkses birliklerini Trakya ya geçirebilmek için burada gemilerden bir köprü kurmuş ve Peloponesos savaşının son muharebeleri bu sularda yaklaşık İÖ 400 de yapılmıştır.

Fatih Sultan Mehmet Konstantinopolis’i fetih seferinde boğazı kontrol altına alabilmek için Avrupa yakasına kilit bahir.Çanakkale limanında ise Çimenlik kalelerini yaptırmıştır. Bugün Çanakkale ile karşı kıyıdaki kilit bahir ve Eceabat arasında feribot seferleri düzenlenmektedir. Boğaz’ın karşısındaki Çanakkale Savaşı muharebe alanlarını görebilmek için en uygun yer Çanakkale’dir.Kentin etkileyici bir limanı deniz müzesi ve ana meydanında ünlü saat kulesi vardır.Çanakkale’nin adı ise,kentin bir zamanlar gelişmekte olan seramik sanayisine yönelik yüksek kaliteli kaolin üretiminin merkezi olmasından gelir.Günümüzde bu kil türü ithal edilmekte olsa da Çanakkale seramikleri ülke ihracatında önemli bir yer tutmaktadır.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: