DOĞA HARİKASI ”KAMİLET VADİSİ”

Artvin’in Arhavi ilçesine 15 kilometre uzaklıkta bulunan, yoğun bitki örtüsüyle kaplı Kamilet Vadisi, 18. Yüzyıl’da inşa edilmiş Çiftekemer Köprüsü ve 92 metre yükseklikten akan Mençuna Şelalesi ile ziyaretçileri hayran bırakıyor.

 

Doğa turizminde ilk akla gelen illerden biri olan Artvin’de yeşilin bin bir tonunu barındıran ormanlar ve zengin bitki örtüsüyle kaplı Kamilet Vadisi’nin ziyaretçileri bahar mevsimiyle birlikte her geçen gün artıyor.

Vadi, 18. Yüzyıl’da moloz ve kesme taşlardan yapılmış Çiftekemer Köprüsü, tüm ihtişamıyla ziyaretçilerini karşılıyor. Ziyaretçiler, Mençuna Şelalesi’ne ise Çiftekemer Köprüsü’nü geçip 30 dakika yürüyerek etrafı yoğun bitki örtüsüyle kendisine hayran bırakan, görselliği ile kartpostalları aratmayan Mençuna Şelalesi’ne ulaşıyor.

Yeşilin her tonunu barındıran Kamilet Vadisi, el değmemiş doğal ormanları, bitki çeşitliliği, dereleri, yaban hayatı, tarihi çifte köprüsü ve şelaleleriyle önemli bir turizm potansiyeline sahip.

DOĞA HARİKASI ”KAMİLET VADİSİ”

Kamilet Vadisi, Karadeniz Bölgesi’nin yeni turistik cazibe merkezi olma yolunda ilerliyor. Vadinin girişinde bulunan, 18. Yüzyıl’a ait Çiftekemer Köprüsü tam anlamıyla turist akınına uğramış durumda. Yan yana bulunan iki köprü, özellikle fotoğrafçılar tarafından büyük ilgi görüyor. 92 metre yükseklikten vadi tabanına dökülen Mençuna Şelalesi ile ziyaretçilerini hayran bırakıyor. Üç basamaktan oluşan şelale, Arılı Dağları’ndan doğan küçük derelerin birleşmesiyle ve yaklaşık 92 metre yükseklikten vadi tabanına dökülüyor. Şelale, vadi tabanında 200 metrekarelik bir göl meydana getiriyor.Artvin’in Arhavi ilçesine 15 kilometre uzaklıkta bulunan vadi, T

ürkiye’nin en önemli doğal alanlarından biri. Fırtına Vadisi’yle birlikte, Avrupa’da korunması gereken ‘100 Sıcak Nokta’dan biri. İnsan eliyle dönüştürülmeye uğramamış olmasıysa en önemli özelliği.

Yaklaşık 11 bin bitki türüne ev sahipliği yapan Kamilet, bu sayıyla bile Türkiye’nin en zengin biyolojik çeşitlilik gösteren havzalarından biri olduğunu kanıtlıyor. Burada yetişen bitki türlerinin yüzde 40’ı, tıbbi bitki özelliği taşıyor. Kırık ve devrik ağaçların çokluğuysa dokunulmamış bir doğaya sahip olduğunun göstergesi. Yaban hayat zenginliği bakımından da Türkiye’nin en çok çeşit barındıran bölgelerinden biri konumunda. Besin zincirinin en üst halkası olan ayı popülasyonunun en çok görüldüğü yerlerden.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: