Doğu Akdeniz Kıyısını Geziyoruz

Bu yazımızda size deniz, kum ve güneş denildiğinde akıla ilk gelen yer olan Akdeniz’i tanıtacağız. İşte sizler için derlediğimiz Doğu Akdeniz Kıyı gezi rehberimiz…

Akdeniz Kıyısı’nın Alanya’dan itibaren doğu yönünde uzanan kısmı kıyının batısına göre daha az nüfusludur. Ama görülecek yerleri çeşitlilik bakımından ondan aşağı kalmaz. Göksu Deltası’ndaki kuş cenneti çeşitli Ermeni ve Haçlı kaleleri ile önemli Hitit ören yeri Kara tepe bunlardan bazılarıdır. Bölge Orta doğu atmosferiyle de dikkate değer: Doğu yönünde ilerledikçe çarşılar canlanıp renklenir ve yemeklerin baharatları daha da güçlenir. Güneydoğu özellikle de İskenderun ve Antakya civarı bu etkinin en fazla hissedildiği yerdir. Ülkenin dördüncü büyük kenti olan Adana bölgenin en önemli merkezidir. Neredeyse astropikal bir iklimin hüküm sürdüğü kent sonbahar ve kış aylarında yağış alır.

'text-align:center;margin:12px'>

NASIL GİDİLİR ?

Mersin’den Gaziantep’e kadar uzanan otoyolun kavşağı Ceyhan’dadır. Ancak Akdeniz kıyısının otoyollarla hızlı erişim sağlanan tek kısmı burasıdır. Sahil yolunun doğu-batı ekseninden sapan yollar ise güzel manzaralı ve kullanılabilir olsa da virajlı ve dardır. Toros dağları tüm kıyı boyunca uzanır;dağlara saygı gösterin ve kışın yolların karla kaplanabileceğini ve dağ geçitlerinden geçmeyi planlıyorsanız, mutlaka kar zinciri takın.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: