Ege Gezi Rehberi

Bu yazımızda size deniz, kum ve güneş denildiğinde akıla ilk gelen yer olan Akdeniz’i tanıtacağız. İşte sizler için derlediğimiz Ege Gezi Rehberimiz..

Ege bölgesini gezenler eski adı Hellespontos olan Çanakkale boğazından Marmarisin ötesindeki Datça yarımadasına kadar muhteşem manzaralarla karşılaşırlar Kem kıyı hemde iç kesim bir ağızdan Helen ve roma uygarlığının 5 bin yıllık dönemini kapsayan üyküler anlatır.Burası Homerosun efsanlerinin ve kahramanlarının yaşam bulduğu topraklardır
.

Buralarda Aphrodisias daki heykel derslerini  hayal etmek hiç de zor değildir.

Bugünkü sınırlarıyla Türkiye’nin küçük Asya olarak bilinen kısmı eskiden doğu roma imparatorluğuna aittir. Ege’nin gözlerden uzak Klasik ören yerlerinin  çoğu sınırları kabaca Muğla’nınkine  karşılık gelen bağımsız krallık Kariadan dır.Karialıların kökeni tartışma konusu olsa da Helenkeşme karşısında gösterdikleri direnişe ilişkin pek çok belge vardır.Karialılar Roma hakimiyeti altında geliştiği zenginleşmiş ama özerkliklerini kısmen korumuşlardır.Mabetleri Labranda tanrıları ise Zeustur Karia yapılarının çoğunda  görülen çift başlı balta simgesi bu özerkliğin bir ifadesi olarak görülebilir Halikarnassos ta Karia kralı Mausolos’un mezarı olarak yapılan Mausolejion antik çap  yedi  harikasından biridir.

Ege bölgesi Hıristiyan açısından da önemlidir. Vahiy kitabı da sözü edilen vatedilen yedi kilise İzmir yakınlarındadır.Bakire Meryem in son dinlenme yeri ephesosun hemen dışındadır.ST jean olarak bilinen aziz Yuhanna kilisesi Selçuktadır ve st jean şövalyelerinin kalesi hala bodrum limanını koruru gibidir.

Ege’nin ünlü turistlik beldeleri olan Kuşadası Marmaris ve bodrum mükemmel tesisleri ve renkli gece hayatıyla görülmeye değer bodrumda ki haliskarnas diskosu uluslar arası bir üne sahiptir. Kuşadası ise alışveriş meraklılarını kendine çeker

EGEYİ GEZİYORUZ

Ege bölgesinde Türkiye nüfusunun aşağı yukarı üçte biri olan yaklaşık 26 milyon kişi yaşar Burada gelir düzeyi daha yüksek hayat tarzı daha batılıdır. Ziyaretçiler bölgeye en çok kumsalları gece hayatı ve yat gezileri için gelse de yeşil ve verimli Menderes vadisinden antik kent Ephesos’a kadar görülecek daha pek çok yer vardır. Marmaris’ten güzel manzaralı Datça yarımadasının ucunda yer alan Knidos’a giderken doğanın bütün güzelliği gözler önüne serilir.

NASIL GİDİLİR

Ege bölgesinde yollar ve ulaşım olanakları iyidir. Küçük ilçeler ve köyler arasında dolmuşlar çalışır.

İzmir ve bodrumdaki havaalanlarına İstanbul’dan sık seferler vardır. İzmir de Adnan menderes havaalanıyla bağlantılı tren seferleri düzenlenir İzmir Marmaris ve bodrum’dan deniz yoluyla Yunanistan’a gidebilir.

 

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: