HATAY’A GİTMEYEN HATAYA DÜŞER !

4 bin yıllık köklü tarihi, mistik yapıları, yüzlerce çeşit endemik yemeğe sahip zengin mutfağı ve doğal güzellikleri ile Hatay, Türkiye’nin mutlaka görülmesi gereken şehirlerinden biri.

Çok sayıda medeniyete ev sahipliği yapan, tarihi ve doğal güzelliklerinin yanı sıra kültür ve gastronomi turizmi gibi birçok alternatifi de bünyesinde barındıran Hatay, mutlaka görmeniz gereken bir kent.

Yazımızı okuduktan sonra planyacağınız Hatay seyahatiniz için, ANTIOCH TRAVEL CLUB tarafından hazırlanan listeye bir göz atın…

Hatay seyahatinizde mutlaka görmeniz gerek yerler:

Müzeler: Hatay’da görmeniz gereken yerlerin başında dünyaca ünlü Antakya Mozaik Müzesi geliyor.  Dünyanın en büyük mozaik müzelerinden biri olan Antakya Mozaik Müzesi Hatay gezinizin en keyifli duraklarından biri olacak. Mozaik müzesinin yanı sıra Antakya Cam Müzesi de görmeniz gereken bir diğer müze.

St. Pierre Kilisesi:Kilise hıristiyan isminin ilk telaffuz edildiği yer olarak biliniyor. Hatay’ın en meşhur tarihi yapılarından biri. Bir mağara kilise olan St. Pierre, her yıl Haziran ayında hacı olmak için gelen hırıistiyanların akınına uğruyor. Özellikle taban mozikleri görülmeye değer. Aziz Simeon Manastırı, Hatay’da görebileceğiniz bir diğer Hristiyan yapısı.

Vespasianus ve Titus Tüneli: Roma döneminden kalma yapı, insan eliyle tamamlanmış ve tünel haline getirilmiş bir doğal yarık. Tünel Samandağ’da bulunuyor ve 130 metre uzunluğa sahip. Eşsiz bir doğa ve insan harikası olan Titus Tüneli’ni mutlaka görmenizi tavsiye ediyoruz.

Kaleler: Darbısak Kalesi, Payas Kalesi, Koz Kalesi, Antakya Kalesi, Hatay’da gezebileceğiniz tarihi kaleler arasında yer alıyor.

Uzun Çarşı: Hatay’ın turistik mekanlarının başında gelen mekan keyifli zaman geçirebileceğiniz bir diğer durak. Hem geleneksel el sanatlarını yakından tanıyabileceğiniz, hem hediyelik eşya alabileceğiniz Hatay Uzun Çarşı’ya birkaç saatinizi ayırsanız ile buradan ayrlmak istemeyeceğiniz kesin.

Habibi Neccar Camii: Hatay’ın en önemli tarihi yapılarından birisidir. İsmini Hz. İsa’nın havarilerinden alan bu camii Hatay’da gezilmesi gereken yerlerden biri.

Kaplıcalar: Hatay kaplıcaları ile de ünlü bir şehir. Özellikle Reyhanlı Hamamat Kaplıcaları ve Erzin Başlamış Kaplıcaları bu kaplıcalar arasında en bilinenler. Hem dinlenmek hem de şifa bulmak için Hatay kaplıcalarını mutlaka görmeli, kalmalı ve gezmelisiniz.

Musa Ağacı: Antakya’nın en popüler turist duraklarından olan mekan yaklaşık 3 bin yaşındaki efsanevi bir ağaç. Musa’nın asası olduğuna inanılan bu muhteşem ağaç yerli yabancı binlerce turistin akınına uğruyor.

Doğal Güzellikler: Hatay tarihi yapıları ile olduğu kadar doğal güzellikleri ile gezilmesi gereken bir şehir. Özellikle yaz aylarında sıcaktan biraz uzaklaşıp serinlemek isterseniz Batıayaz Yaylası ve Belen Yaylası’nı, mağaralara ilginiz varsa Sarıeski Mağarası ve Beşikli Mağara’yı, Akdeniz’in mavi sularında yüzmek isterseniz de Çevlik Plajı ve Samandağ Sahil’ni gezmenizi öneriyoruz.

Batıayaz: Antakya-Samandağ karayolu üzerinde,Antakya’ya 20 km uzaklıktadır.Tarih ve doğanın iç içe olduğu,zeytin ve çam ağaçlarıyla kaplı bir yayla köyüdür.

BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ?

* Antakya 4000 yıllık geçmişe sahiptir.

* Dünyada kurulan ilk şehirdir

* Buzamana kadar depremde 7 defa olduğu gibi yıkılıp tekrar kuruldu…

* Antakya Mozaik Müzesi Mozaikleri bakımından Dünyada ikinci sırada…

* Dünyadaki ilk kilise olan St. Pierre Kilisesi Hıristiyanlığın yayıldığı ilk mağara kilise buradadır..

* Hiristiyanlara “HIRISTIYAN”ismi ilk burada verilmiştir..

* Türkiyenin en uzun kumsalları buradadır. 12 km

* İstikameti dolayısıyla tamamiyle “Güneyden” gelip “Kuzeye” dökülen iki ırmaktan biri olan Asi Nehri Güney’den Kuzey’e ters akan tek nehirdir…

* Fetihler dışında müslümanlık Anadoluya ilk olarak buradan girmiştir “Habib-i Neccar Camii Anadolu’da yapılan ilk camidir”

* Eski dünyanın bilinen en uzun surları buradadır .”Antakya Kalesi 26 km

* Eski Dünyanın en büyük ticaret yolları buradan başlamış ve bitmiştir “İpek-Baharat”

* M.Ö sinden 18 yy.la kadar nehir vasıtasıyla içeriye kadar deniz ticaretinin yapıldığı tek yerdir…

* Hatay, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde Devlet olma özelliğini kazanmış tek vilayettir…

* M.Ö 300 yılında kurulan Antakya, M.Ö I. yy antik dünyanın üç büyük şehrinden biriydi.

* Dünyada ilk Olimpiyatlar burada yapılmıştır.”Roma döneminde yap

ılan Olimpiyat Oyunlarına ev sahipliği yapmıştır.”

* Antakya müzesindeki para koleksiyonu dünyada 3. sırada yer almaktadır.

* İlk sokak lambaları Antakya’da kullanıldı “Dünyada meşalelerle aydınlatılan ilk sütunlu cadde olan HEROD CADDESİ (KURTULUŞ CADDESİ) Antakya’dadır.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: