İŞTE OTELLERDE KARŞILAŞABİLECEĞİNİZ 15 BEKLENMEDİK DURUM!

Tertemiz kar beyaz çarşaflar, göz kamaştırıcı minibar ve 24 saat emrinizde olan oda servisi. Bunlar bekledikleriniz. Peki ya beklemediğiniz durumlar?

Otele giriş yaptığınız anda, yani beklentilerinizin en yüksek olduğu noktada, en çok karşılaşılan ve konaklamanızı kabusa çevirebilecek şeylerin bir listesini yaptık.

 

1. Bahşişini verene kadar bellboy’un kapınızda beklemesi

Eşyalarınız odanıza getirildi ama tam da kapıda bozuk pazanızın olmadığını fark ettiniz. Otele giriş yaptınız ama daha para bozdurmaya vaktiniz olmadı. Bellboy umutsuzca bahşişini bekliyor. Genellikle iki tip belboy vardır: 1. Bavulları bıraktıktan sonra birkaç saniye gözünüze bakıp bahşiş alamayacağını fark eden ve memnuniyetsiz bir yüz ifadesiyle iyi tatiller dileyip odayı terk edenler, 2. Israrla bahşiş bekleyen ve alana kadar odadaki özellikleri tek tek anlatan tipler. Eğer yanınızda varsa cimrilik yapmayın hemen bahşişini verin, yoksa tüm bu uzun metrajlı tanıtım şovuna hazırlıklı olun.

 

2. Gürültücü komşular

Otel duvarları çok ince olabiliyor. Böylece iyi kötü biraz yüksek sesli yaşanan herşeyi duymak da pek ala mümkün. Fazlasıyla yüksek sesli televizyon izlemekten, daha nahoş aktivitelere kadar pek çok şeye istemeden kulak misafiri olabilirsiniz. Siz en iyisi kulak tıkaçlarınızı yanınızda bulundurmayı ihmal etmeyin.

 

3. Asansörün her katta durması

Geç kahvaltıyı kaçırmanıza 10 dakika kadar kısa bir süre kalmışken kendinizi güç bela asansöre atmayı başardınız. Herşey dahil bir konaklama seçtiniz ama şimdi kahvaltıyı kaçırırsanız ekstra para ödeyecek ya da aç kalacaksınız. Aksi gibi asansör her katta durarak geç kalmanız için elinden geleni ardına koymuyor. Kahvaltı için kredi kartınızı kullanmaya hazır olun.

 

4. Pahalı bir oda tuttunuz ama manzarası berbat

Deniz manzarası için yüklü bir tutar ödediniz ama tüm görebildiğiniz köşede duran bir avuç deniz görüntüsünün yanındaki inşaat alanı. Durumu anlattığınız otel personeli dikkatlice baktığınızda deniz manzarasını görebileceğiniz konusunda ısrarcı davranıyor. Evet, balkondan belinize kadar sarktığınızda manzara lebi derya. Kesinlikle odanızı değiştirmek için ısrarcı olun.

 

5. Oda servisi

Gece 23.00’te otelinize vardınız ve nihayet odanıza girdiniz. Oteldeki restoran çoktan kapanmış ama midenize söz dinletemiyorsunuz. Hemen oda servisinin menüsünü buldunuz ve seçiminizi yaptınız. Ne kadar da şanslısınız. Son olarak menünün arka kapağına söyle bir göz gezdirdiniz ve hizmet saatleri 06.00-22.30.

 

6. Oda giriş kartınızın süresi dolmuş

Günün yorgunluğu ardından sıkı bir uyku çekmek için odanıza doğru yola koyuldunuz. Kartınızı geçirdiniz ama ışık kırmızı yanıyor. Kartınızın süresi nasıl olduysa dolmuş. Şimdi geldiğiniz yolan geri dönüp resepsiyona giderek derdinizi anlatmalısınız. Kolay gelsin.

 

7. Kapıya Rahatsız Etmeyin kartı astınız ama

Kapıda Rahatsız Etmeyin kartı astınız ve gönül rahatlığıyla sere serpe uzanıyorsunuz. Bir anda kapı çalındı ve temizlik görevlisi odaya giriverdi bile.

 

8. Asansör bozuk ve odanız 23. katta

Bir sürü bavulunuz var ve odanıza gitmek için dört gözle birilerinin gelip size yardım etmesini bekliyorsunuz. Ama ortalarda kimse yok ve tek asansör de bozulmuş. Kabus gibi.

 

9. Eski ve çalışmayan klima

Hava çok sıcak ama nasılsa odanız klimalı diye düşünüyorsunuz. Ve kafanızı kaldırıp duvardaki klimaya baktığınızda bir gariplik olduğunu fark ediyorsunuz. Klima solgun rengiyle antik çağlardan kalmış bir görünüme sahip. Sanki 1970’lerden beri o duvarda asılı kalmış gibi. Çalıştırdığınızda oda yeterince serinliyor ama çıkardığı gürültüde uyumak ne mümkün. Sauna gibi bir oda sizi bekliyor.

 

10. Odanızın içinin dışarıdan göründüğünü son anda fark etmek

Gökdelenlerle çevrelenmiş şehir otellerinde kalırken her zaman dikkatli davranmakta fayda var. Duştan çıkınca odanın ortasında havlunuzu yatağa fırlattıktan sonra karşı binadaki odada kalabalık bir iş toplantısı olduğunu fark etmeniz işten bile değil.

 

11. Yavaş ama servet değerindeki WiFi

Gerçekten internet erişimine ihtiyacınız var. Mecburen otelin WiFi bağlantısını kullanacaksınız. Saatine 50 TL ödemeniz bir yana o kadar yavaş ki, maili güvercinle gönderseniz daha hızlı ulaştırırdı.

 

12. Garip yerlerdeki prizler

Yatağın kenarında yada televizyonun yanında priz olması gayet normal. Peki kaldığınız otelde nerede? Uzun arayışlar sonrası odadaki tek prizin komidinin arkasına gizli olduğunu ve uygun girişi olmadığını görmek gerçekten kötü bir durum.

 

13. Duşu çalıştırmak mı, uzay aracını uçurmak mı?

Bazı oteller o kadar enteresan dizaynlar seçiyorlar ki, banyodaki duşu çalıştırmak için neredeyse o model üzerinden uzmanlık sertifikası gerekiyor. Hadi şanslısınız suyun duştan akmasını sağladınız, doğru sıcaklığı bulmak o kadar da kolay olmayabilir. Biraz daha çalışmalısınız.

 

14. Aşırı loş ışıklandırma

Odada onlarca lamba var ama hepsini açmanıza rağmen bile yine de karanlık. Yatağın yanındaki abajurlar, çalışma masası lambası, tavandaki ışıklandırmalar, hepsini açsanız bile

yeterince aydınlık değil. Bu kadar ışık konumlandırmasına rağmen bu loşluk neye hizmet ediyor diye düşünmemek elde değil.

 

15. Çıkış yaptığınız sırada ekstra sürprizi

Yukarıdaki listedeki sorunlarla karşılaşmadan tatilinizi atlattınız diye düşünelim. Çok şanslı olduğunuzu düşünüyorsunuz. Sevinmek için daha çok erken. Çıkış yaparken resepsiyondaki görevliye iyi bakın, tüketmediğiniz mini bar ürünleri ya da sipariş etmediğiniz oda servisi hizmetleri için sizden esktra talep edecek kişi kendisidir. Ayrılmadan önce son tartışmanızı yaşamaya hazır olun.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: