İşte turistlerin en çok yankesiciliğe uğradığı ülkeler ve şehirler

İngiltere merkezli Quotezone.co.uk adlı internet sitesinin yabancı ülkelere tatile giden gezginlerin ve turistlerin yorumlarına dayanarak yaptığı araştırma sonuçlarına göre yaz döneminde yankesicilik faaliyetlerinin en çok yaşandığı aralarında Türkiye’nin de olduğu ülkeler belli oldu.

Verilere göre İtalya’ya tatile giden her bir milyon turistin 463’ü yankesiciliğe maruz kalıyor ve bu oran İtalya’yı Avrupa Yankesicilik Listesi’nde zirveye taşıyor. Özellikle İtalya’nın başkent Roma’nın en çok turist çeken noktalarından Kolezyum (Flavianus Amfi Tiyatrosu), Trevi Aşk Çeşmesi ve Pantheon Tapınağı yankesicilik olaylarının en çok yaşandığı şehir ve mekanlar olarak listenin birinci sırasında yer alırken İtalya’nın Milano şehrinde bulunan Duomo di Milano Katedrali turistlere yönelik küçük hırsızlık olaylarının en çok yaşandığı yerler arasında üst sıralarda yer aldı. Floransa kentindeki ünlü Gallerie degli Uffizi de bu sıralamada liste başını çekti. Araştırmaya göre İtalya’daki bu tarihi mekanlarda geçtiğimiz sene bin 906 farklı yankesicilik vakası yaşandı. Turistler bu olaylarda ya para çaldırdı, ya da telefon, çanta, kolye, bilezik ve gözlük gibi değerleri eşyalarını kaybetti.

Listenin ikinci sırasında dünyanın ve Avrupa’nın en çok turist çeken ülkesi Fransa yer alırken yankesicilik olayları ülkenin başkenti Paris’te yoğunlaşmış durumda. Verilere göre her bir milyon yabancı turistin 283’ü küçük çaplı hırsızlık olaylarına maruz kalıyor. Yabancı turistler tarafından dünyada en çok ziyeret edilen şehir olan Paris’in ünlü Eyfel Kulesi’nde çalışanlar, 2015 yılında yankesicilik olaylarının artması sebebiyle greve gitmiş ve söz konusu turistik bölgede sürekli olarak polisin görev yapmasını talep etmişti.

Araştırmaya göre Hollanda, yankesicilik olaylarının Avrupa’da en çok yaşandığı üçüncü ülke konumunda. Dördüncü sırada Almanya yer alırken ilk 5’in son sırasında, yaz mevsiminde turistlerin deniz, kum, güneş tatili için en çok tercih ettiği Avrupa ülkelerinden yunanistan bulunuyor.

İspanya listeye altıncı sıradan giriş yaparken Türkiye ise sıralamada İspanya ve Portekiz’in ardından 8’inci s

ırada yer alıyor. Türkiye’de özellikle Avrupa’nın en kalabalık şehri olan ve yabancı turistlerin yoğun ilgi gösterdiği İstanbul’da yankesicilik olaylarının daha sık yaşandığı görülüyor.

Avrupa’da yankesicilik olaylarının en az yaşandığı ülkeler ise milyonda 30 vaka ile İrlanda ve milyonda 18 vaka ile Polonya.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: