İzmir Bergama Gezi Rehberi

Günümüz Bergama ilçesinin yükseklerinde bir tepe üzerinde yer alan muhteşem Pergamon akropolisi, ülkenin en etkileyici yerlerinden biridir. İlk olarak Aiol Helenleri tarafından İÖ.8 yüzyılda kurulan kent, bir süre Büyük İskender’in generallerinden biri tarafından kurulan Pergamon krallığı döneminde ise antik dünyanın başlıca öğrenim merkezlerinden biri haline gelerek zenginleşmişti. Bu hanedanın son kralı olan 3. Attalos, krallığı, İÖ. 133’te Roma’ya bırakınca, Pergamon Roma’nın Asya eyaletinin başkenti olmuştur. Ünlü hekim Galenos İS 129.2da burada doğmuş ve ünlü tıp  merkezi Asklepion kurmuştur.

Mutlaka Görün

  • Zeus Sunağı
  • Traianus Tapınağı
  • Tiyatro

 

İzmir Bergama Gezi RehberiBergama Surları

2. Eumenes ( İÖ 197-159 ) döneminde surlar uzatılarak tepenin tüm zirvesi çevirilmiş, sur uzunluğu 4 km.’yi bulmuştur.

 

 

 

 

İzmir Bergama Gezi RehberiBergama Traianus Tapınağı

Beyaz mermerden yapılmıştapınak, 2. Hadrianus döneminde ( İS 117-138 ) tamamlamıştır.

 

 

 

 

İzmir Bergama Gezi RehberiBergama Kütüphane Kalıntıları

200 bin parşömen ruloya sahip olduğu söylemen Pergamon Kütüphanesi‘nin çoğu eseri, İÖ 41’de Marcus Antonius’un Kleopatra’ya düğün hedisi olarak verdiği İskenderiye Kütüphanesi’ne geçmiştir.

Gerekli Bilgileri 

Tel. 0232 631 28 83 Akropolis ile Asklepion arasında 8 km’lik mesafe olduğundan yokuş yukarı yürüyüş, Ören yerini gezmeye tam bir gün ayırın.

Zeus Sunağıİzmir Bergama Gezi Rehberi

Pergamon’un en büyük tapınaklarından biri olan yapının ilk taşrölyeleri 1870’lerde bulunmuş, sunak Berlin’deki Pergamon Müzesi’nde yeniden düzenlenmiştir.

 

 

 

 

İzmir Bergama Gezi RehberiBergama Yukarı Agora

Agora ( pazaryeri ) Zeus Sunağı’nın hemen altında yer alır. Buradan sonra bir yokuş çıkılarak kentin ana kapısına ulaşılır.

 

 

 

 

 

Bergama Tiyatrosuİzmir Bergama Gezi Rehberi

/www.tatilolsun.com/wp-content/uploads/2017/03/izmir-bergama-tiyatrosu-360x240.jpg 360w, https://www.tatilolsun.com/wp-content/uploads/2017/03/izmir-bergama-tiyatrosu.jpg 448w" sizes="(max-width: 300px) 100vw, 300px" />

İÖ. 3 yüzyıl tarihinde tiyatro, 80 oturma sırasına ve 10 bin kişilik izleyici kapasitesine sahiptir. Oturma yerleri
andezitten, alt taraftaki kral locası ise mermerden yapılmıştır.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: