İzmir Gezi Rehberi

Ülkenin en batıya dönük kentlerinden biri olan İzmir’in,İzmir Körfezi’ndeki konumu,kente,İS 3.yüzyıldan günümüze kadar değişmeyen ticari bir ayrıcalık sağlamıştır.Kent yüzyıllar boyunca,burada yetişen mür ağaçlarından türediği düşünülen Smyrna adıyla anılmıştır.Kentin kökeninin,Yeşilova Höyüğü buluntularına dayanılarak İÖ 8500’e kadar uzandığı sanılmaktadır.Kent 1922 yılına kadar binlerce Rum Ortodoksu’nu kapsayan büyük bir Hıristiyan nüfusa sahipti,ancak bunların büyük kısmı Kurtuluş Savaşı sırasında ve sonrasında İzmir’i terk etmiştir.Türkiye’nin üçüncü büyük kenti olan ve NATO bölge karargahını barındıran İzmir,çok kültürlü bir yapıya sahiptir.

İzmir‘in geniş bulvarları,ağaçlık yaya bölgeleriyle dengelenmiştir.Otobüs,vapur ve metro ile kent içi ulaşım kolaydır ve faytonlar da gezinti için hoş bir seçenektir.Bugün şık bir gemi iskelesi olarak restore edilen eski rıhtımda(iskele)gezinti yapabilirsiniz.

İzmir Gezi Rehberiİzmir Arkeoloji Müzesi

Müzenin başlıca sergileri,İÖ 3bin ile 300 yılları arasında insan nüfusu barındıran Yeşilova Höyüğü’nden buluntuları kapsamaktadır.Bizans cam eşyaları göz alıcı olsa da dikkate değer sergi Hazine’dir.Kilitli tutulan hazine için bekçinin çağrılması gerekebilir,ancak İÖ 6-3 yüzyıllardan kalma altın takılar,Antik Çağ’da sanatın ne denli gelişmiş olduğunu kanıtlar niteliktedir.Roma ve Bizans dönemlerinden altın ve gümüş sikkeler sergilenir.

 

İzmir Etnografya Müzesiİzmir Gezi Rehberi

1831 yılında yapılmış eski bir Fransız hastanesinde yer alan müzede,yorgancılık ve keçecilikten,silah ve ağaç kalıplı baskıya kadar,pek çok yerel el sanatı sergilenmektedir.Gelinlikler,cam eşyalar,nazar boncuğu üretiminde kullanılan bir cam fırını ve İzmir’in ilk eczanesinin bir kopyası da sergilenen parçalar arasındadır.

 

 

İzmir Gezi Rehberiİzmir Konak Saat Kulesi

1901 yılında yapılmış olan saat kulesi İzmir’in simgesidir.Saat kulesi,halka Avrupalılar’ın saat alışkanlıklarını kazandırabilmek için Osmanlı döneminde çeşitli yerlerde yapılmış 58 saat kulesi arasında,en güzel olanlardan biridir.Saat kulesinin süslemeli üslubu,yanı başında yer alan Konak Camisi’nin zarif sadeliği karşısında güçlü bir tezat oluşturur.

 

 

İzmir Kızlar ağası Hanıİzmir Gezi Rehberi

Bu tipik Osmanlı hanı restore edilmiş ve hanın avlusu kafeye dönüştürülmüştür.Üst katta sanat ve mobilya onarım atölyeleri yer alır.Burası çeşitli el sanatı ürünleri ve bakır eşya almak için ideal bir yerdir.

 

 

 

 

İzmir Gezi Rehberiİzmir Aziz Polikarpos Kilisesi

İzmir’in koruyucu azizi olan Polikarpos, ‘Ruh aslında istekli ama beden zayıf’ vecizesinin sabihi  olan bir Hıristiyan şehididir. Burası İzmir’in en eski Roma Katolik kilisesi ve başpiskoposluğudur.1620 yılında Kanuni Sultan Süleyman tarafından Aziz Polikarpos’a bir şapel eklenmesine izin verilmiştir.Altar panosunun sağında,Saat Kulesi’nin mimarı olan Raymond Pere’nin kendi portresi bulunur.

 

 

İzmir Agoraİzmir Gezi Rehberi

Roma kenti Smyrna’nın pazar yeri olan Agora’nın bugünkü kalıntıları,İS 2.yüzyıl civarından kalmadır.İmparator Marcus Aurelius İÖ 178 yılındaki depremin ardından agorayı yeniden yaptırmıştır.İyi korunmuş sütun başlıklarıyla Korint sütunları ve kemerlerin yanı sıra,bir bazilikaya ait kalıntılar Roma kenti atmosferini hissettirmeye yeter.Agora,Bizans dönemine kadar kullanılmıştır.

 

 

İzmir Gezi Rehberiİzmir Kadifekale

Pagos Tepesi olarak da bilinen Kadifekale,Helen dönemi kalıntıları üzerine kurulmuştur.Başlangıçta 40 kulesi olan kaleye,daha sonraki yüzyıllar boyunca Romalılar,Cenevizliler ve Osmanlılar sayısız ekleme yapmıştır.Kale bir akşamüstü gezisi için hoş bir yerdir ve İzmir Körfezi’nin eşsiz manzaralarını gözler önüne serer.

 

 

 

İzmir Asansörİzmir Gezi Rehberi

Karataş semtindeki Asansör,19.yüzyıldan bu yana çalışmaktadır.Çatıdaki restorandaki kentin güzel manzaraları

gözler önüne serilir.

Ağaçlıklı Dario Moreno Sokağı,İzmir’in eski Yahudi mahallesinin restore edilmiş kısmındadır.Sokak adını,kente tutkun olan 1960’ların ünlü şarkıcısından almıştır.

 

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: