Samsun Gezi Rehberi

Bu yazımızda size deniz, kum ve güneş denildiğinde akıla ilk gelen yer olan Akdeniz’i tanıtacağız. İşte sizler için derlediğimiz Samsun Gezi Rehberimiz..

Samsun aynı adı taşıyan sigaranın yanı sıra Atatürk’ün Türkiye Cumhuriyeti’nin ilan edilmesini tasarlamak üzere İstanbul’da vapurla hareket ederek 19 Mayıs 1919’da Anadolu’da karaya çıktığı yer olarak da ülke tarihinde büyük bir öneme sahiptir. Her yıl 19 Mayıs günü Gençlik ve Spor Bayramı olarak kutlanır.

Samsun’da Atatürk’ün anısına ayrılmış iki güzel müze vardır.  Gazi Müzesi Atatürk’ün 1919 yılında kaldığı otelde yer alırken Atatürk Müzesi  Atatürk’ün giysileri çeşitli kişisel eşyaları ve bir fotoğraf koleksiyonunu barındırır.

Arkeoloji ve Etnografya Müzesi bölgeden çıkarılmış antik eserlerden oluşan ve keşfedilmeyi bekleyen bir defineyi andırır. Koleksiyon Tunç Çağı eserlerinden başka Hitit Helen Roma ve Bizans döne

minden seramik bronz ve pirinç aletler cam eşyalar ve mozaikleri içerir. Güzel altın ve gümüş takılar zarif el yazması kitaplar ve elde dokunmuş kilimler de sergilenenler arasındadır.

Civarı

Bafra Samsun’un 40km kuzeybatısında yer alır. Bafra yakınlarındaki İkiztepe civarında yapılan kazılar sonucunda erken Hitit dönemi bronz eserler gün ışığına çıkarılmıştır. Buluntular buradan götürülmüş olmasına karşın ören yerini gezmek ilgi çekici olabilir. Ayrıca Hitit bakır ve bronz eserlerine Samsun’un 3km dışında yer alan Dündartepe’de kazılarında rastlanmış. Burada kazı çalışmaları halen sürdürülmektedir.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: