Türkiye’yi keşfedeliyoruz…

Antik Çağ’dan bugüne kadar uzanan geniş bir zaman diliminde,  Türkiye’nin şimdiki sınırları Hitit, Bizans ve Osmanlı imparatorlukları gibi büyük imparatorlara ev sahipliği yapmıştır. Bu bugunkü Türkiye topraklarına çok zengin bir tarihi miras kalmasını sağlamıştır. On Dünya Mirası Alanına’da ev sahipliği yapan Türkiye antik saraylar ve müzelerin yanında büyüleyici camiler ve kiliseler gezip görülecek yerlerin başında gelmektedir.  Bunların yanında başta Karadeniz bölgesi olmak üzere tüm ülkede doğa gezintileri, sandal turları ve at spor aktivitilerinin yanında kayak etkinlikleri vb. spor etkinlerinide rahatça yapmaktayız. Ayrıca tatil deyince Türkiye ilk akla gelen yerlerden olan Akdeniz ve Eğe dünya’da emsali bulunmayan eşsiz plajları ve kumsaları da insanları dinlemeye çağırmaktadır.  Şimdi sizlere kısaca Türkiye’nin bölgelerini kısaca anlatmaya başlayalım;

 

Türkiye’yi keşfedeliyoruz…Trakya-Marmara

Hala orjinal planını koruyan İznik, 6yy.’da Bizans impatorlunun başkentliğini yapmıştır. İznik denilince akıla ilk gelen şey kuşkusuz Çini’dir. Çini üretiminin tarihi 16.yüzyıla dayanmaktadır. Her yıl Nisan ayında meşhur ANZAK Gölü‘nde Birinci dünya savaşında hayatını kaybeden askerler için anma törenleri düzenlenmektedir. Ayrıca İznik’de  bulunan Kabaktepe Tanıtma Merkezi‘nde Birinci dünya savaşına ait eserlerde sergilenmektedir.

Marmara bölgesinden dikkat çeken yerlerden biri de kuşkusuz Adalar‘dır. İstanbul’un keşmekeşliğinden uzaklaşmak isteyenler için bir kaçış noktası olan Adalar bölgesinde güzel plajlarda yer almaktadır.

EgeTürkiye’yi keşfedeliyoruz…

Ege deyince aklımıza ilk gelen şeyler şüphesiz; mükemmel plajlar, Efsanevi Roma ve Yunan kentleri ve Pamukkale’dir.

Ege bölgesi insanları kendisine doğal harikası plajları, yat turları ve güneş ışığıyla çeker. Ege bölgesinde yer alan ve tatil denildiğinde akla ilk yelen tatil yerlerinden olan Bodrum, Türkiye’de ilk tatil beldesidir. Bodrum’da bulunan kale bu bölgenin simgesi haline gelmiştir.

Ege bölgesi Yunan ve Roma uygarlıklarına ev sahipliği yaptığın için bu bölgede Yunan ve Roma

uygarlıklarına ait kalıntılar görmeniz şaşırtıcı olmasa gerek. Hristiyanlığın yayılmasında önemli bir merkez haline gelmiş Ephesos gezebileceğiniz antik kalıntılar arasında yer almaktadır.

Yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi Ege bölgesi denildiğinde akla ile gelen yerler arasında Pamukkale gelmektedir. Birbirleri üzerinde yükselen havuzlar ve bu bölgede yer alan kaplıcalar en fazla rabet gören yerler arasındadır. Kireç ile dolu termal sular ve olağanüstü yer şekilleri bu bölgeye benzersiz bir tatil bölgesi haline getirmiştir.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: