YEŞİLE BOĞULMUŞ BALIKÇI KÖYÜ

Shengsi Takım Adaları; Yangtze Nehri’nin ağzında, irili ufaklı 400’ü aşkın adadan oluşuyor.

 

Adalardan biri var ki içinde terk edilmiş bir balıkçı köyü bulunan Gouqi Adası! Terk edilmiş dediğimize bakmayın; her ne kadar balıkçılar adayı terk edip gitmiş olsa da, doğa ananın elleri hala Gouqi Adası’nın ve diğer tüm adacıkların üzerinde.

YEŞİLE BOĞULMUŞ BALIKÇI KÖYÜ

Muhteşem doğa ananın şefkatli kollarıyla sarıp sarmaladığı balıkçı köyünün son hali, sanki küçüklüğümüzde çokca dinlediğimiz masal diyarlarını andırıyor. Adada yaşayan balıkçıların çok daha büyük umutlarla terk ederek gittiği köyde şimdi sonsuz bir yeşillik hakim ve bölgedeki binalar bile artık doğa ananın ellerinde. Doğa, bu bölgeyi geri almak için insanların orayı terk etmesini bekliyormuşcasına.

Bölgede sanayinin gelişmesiyle birlikte köylerini terk eden balıkçıların ardından, tabiatın tüm güzellikleri ortaya çıkmaya devam ediyor. Adalar bölgesinin balıkçılık için mükemmel bir doğal ortam sunan diğer birçok balıkçı köyü de, tıpkı Gouqi Adası’ndaki gibi çoktan terk edilmiş durumda. Çünkü bu yemyeşil yerlerin bulunduğu Zhoushan şehrinin başlıca ekonomik kaynağı, artık eskisi gibi balıkçılık değil.

YEŞİLE BOĞULMUŞ BALIKÇI KÖYÜ

Shengsi Adaları endüstriyel anlamda gelişmeye devam ediyor. Bu sayede Shengsi Adaları halen daha turistlerin fazlasıyla rağbet ettiği yerlerden biri. Hatta balıkçı köyleri terk edilmiş olsa da, her kış 100.000’i aşkın balıkçı bu bölgeye akın ediyor.

Eşsiz güzellikteki doğanın gizemli gücüne ev sahipliği yapan Gouqi Adası’ndaki bu terk edilmiş balıkçı köyü de yemyeşil görüntüsüyle gelen bütün ziyaretçileri şaşkına çevi

riyor.. Doğanın yuttuğu bu kentte yollar, binalar ve aslında aklınıza gelebilecek her yer yemyeşil. Şehir hayatında her insanın özlem duyduğu o mükemmel yeşillik ve müthiş manzara burada karşımıza çıkıyor.

Yakın zamana kadar Gouqi Adası’nda bir balıkçı köyü olan, günümüzde eşssiz yeşilliklerin şefkatli kollarıyla sarmaladığı bu yemyeşil bölge artık tabiatın gizemli gücünün bir simgesi. Turistik seyahatlerinde kalabalık yerleri ve popüler şehirleri tercih etmek istemeyenler ya da büyük şehir hayatından sıkılanlar için mutlaka gidip görülmesi gereken harika bir yer. Çin’in doğa ana tarafından yutulmuş takım adalar bölgesini tercih eden bütün gezginleri, nefes kesici doğal güzelliklerin beklediği kesin.

Yorum Yazın

Email adresiniz yayınlanmayacak.

%d blogcu bunu beğendi: